www.utrinski.com.mk
27 јуни 2017 19:10
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
23.11.2010, 16:18

„Мјузик прогресив“ гостува во Србија

На 26 и 27 ноември, квартетот „Мјузик прогресив“ ќе одржи два концерта во Кикинда и во Белград, Србија, на кои ќе се претстави со своја, авторска музика.

Квартетот „Мјузик прогресив“ е формиран пред три години. Негови членови се: Владимир Лазаревски - обоа, англиски рог и ерменски дудук, Владимир Крстев - виолина и тамбура, Марко Виденовиќ - виолист, композитор и аранжер и Паскал Краповски - виолончело. Станува збор за искусни академски музичари и инструменталисти, членови на Македонската филхармонија и на оркестарот на Македонската опера и балет. Квартетот го опишуваат како нетрадиционален, кој изведува авторска музика, традиционална македонска, но отсвирена на класични инструменти. (Т.И.)

Статијата е прочитана 1566 пати.


Испрати коментар
Раскошот на свинската марама во „ Јавна соба“
Презентација на граѓански искуства во заштита на наследството
Срѓан Миќиќ изложува во „Спона“
Стефановски и Маџиров на литературна вечер во Лондон
Доделени наградите „Климент Охридски“
Блажевски и Ристовски селектирани на маркетот во Солун
Изложба на новинарски прилози за „Мал битолски Монмартр“
Промовирана монографија за Рубенс Корубин
Прва самостојна фотоизложба на Ана Котевска

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
31°СкопјеВреме
Ведро
Вто31
Сре35
Чет36
Пет37
Саб38
Нед31
Пон25
Вто26
Сре29
Чет31
НајчитаниНајкоментирани
 
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
Меркел најави признавање на истополните бракови во Германија
Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница
     Site Meter   
период од-до
-