www.utrinski.com.mk
27 јуни 2017 19:24
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
23.11.2010, 16:46

Презентација на граѓански искуства во заштита на наследството

Во рамките на актуелниот проект за заштита на културното наследство и децентрализирана соработка во општините Берово, Новаци и Маврово-Ростуше со кој се промовира подигањето на свеста на граѓаните, нивно учество и поддршка во иновативни активности за одржување на наследството, денеска во 17 часот во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје ќе биде одржана презентација под наслов „Природно и културно наследство: подигање на свеста и вклученоста на граѓаните“.

Организатори се партнерските организации во Проектот за децентрализирана соработка помеѓу регионот на Долна Нормандија, Франција, и Република Македонија, Центарот за институционален развој – ЦИРа и Savoir - Faire et Decouverte.

Досегашните учесници во проектот преку фотографии и видеофилмови ќе ги презентираат стекнатите искуства, резултатите и методологијата на работа, при што заинтересираните ќе имаат прилика да ги разгледаат можностите за репликација на ваквите активности низ целата земја

Утре и в петок, во 9 часот, во истиот простор ќе биде одржан Петтиот европски и меѓуетнички состанок за вмрежување под наслов „Заштитата и атрактивноста на старите градски центри“, во организација на French National Association of Towns and Regions of Art and History and Towns with Protected Areas . (К.Б.)

Статијата е прочитана 1573 пати.


Испрати коментар
Раскошот на свинската марама во „ Јавна соба“
Срѓан Миќиќ изложува во „Спона“
Стефановски и Маџиров на литературна вечер во Лондон
Доделени наградите „Климент Охридски“
„Мјузик прогресив“ гостува во Србија
Блажевски и Ристовски селектирани на маркетот во Солун
Промовирана монографија за Рубенс Корубин
Изложба на новинарски прилози за „Мал битолски Монмартр“
Прва самостојна фотоизложба на Ана Котевска

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
31°СкопјеВреме
Ведро
Вто31
Сре35
Чет36
Пет37
Саб38
Нед31
Пон25
Вто26
Сре29
Чет31
НајчитаниНајкоментирани
 
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
Меркел најави признавање на истополните бракови во Германија
Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница
     Site Meter   
период од-до
-