www.utrinski.com.mk
27 јуни 2017 19:37
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
23.11.2010, 16:15

Изложба на новинарски прилози за „Мал битолски Монмартр“

Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ - Битола во своите простории што се наоѓаат во Старата битолска чаршија отвори несекојдневна изложба на објавени новинарски прилози посветени на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“.

„Изложени се околу 5.000 вести, информации, интервјуа, репортажи , фото-вести и други новинарски прилози објавени во локалните и националните печатени медиуми на македонски јазик, но и голем број на информации од медиуми во странство, на англиски, француски, кинески, шведски, грчки, хрватски и други меѓународни јазици, каде сме настапувале во изминатите 29 години“, истакна Коста Хаџиантоновски, раководител на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ - Битола.

Хаџиантоновски посочи дека на изложбата се презентирани и голем број агенциски вести од домашни и странски новински агенции и дека единствено не било возможно да се претстават информациите емитувани преку електронските медиуми, односно радио и телевизија.

Изложбата на објавени новинарски прилози за „Мал битолски Монмартр“ се очекува наскоро да биде поставена и во Скопје, најавуваат од Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ - Битола. (К.Р.)

Статијата е прочитана 1755 пати.


Испрати коментар
Раскошот на свинската марама во „ Јавна соба“
Презентација на граѓански искуства во заштита на наследството
Срѓан Миќиќ изложува во „Спона“
Стефановски и Маџиров на литературна вечер во Лондон
Доделени наградите „Климент Охридски“
„Мјузик прогресив“ гостува во Србија
Блажевски и Ристовски селектирани на маркетот во Солун
Промовирана монографија за Рубенс Корубин
Прва самостојна фотоизложба на Ана Котевска

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
30°СкопјеВреме
Делумно облачно
Вто31
Сре35
Чет36
Пет37
Саб38
Нед31
Пон25
Вто26
Сре29
Чет31
НајчитаниНајкоментирани
 
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
Меркел најави признавање на истополните бракови во Германија
Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница
     Site Meter   
период од-до
-